Świadczenie rodzinne zatrzymane przez rodzica
- Joanna Gaik, radca prawny
- 20 sie 2019
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 13 lis 2019
Szacuje sie, że oficjalnie ponad 2 mln mieszkańców naszego kraju mieszka poza Polską, w krajach należących do UE. Najwięcej polskich emigrantów przebywa w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii oraz w Irlandii.
Wszystkie kraje Unii oferują świadczenia rodzinne, ale ich wysokość i warunki wypłacania bardzo się różnią. W Polsce jest tzw. "500 +".
Prawo unijne zapewnia objęcie pracownika z innego państwa członkowskiego systemem zabezpieczenia społecznego państwa, w którym wykonuje pracę. Dzięki temu rodzic, który pracuje za granicą może otrzymywać jako pracownik zatrudniony w innym kraju unijnym, tamtejsze świadczenia rodzinne.
Świadczenie rodzinne jest świadczeniem przyznawanym przez państwo dla rodzica, z przeznaczeniem na utrzymanie dziecka. Niestety okazuje się, że nie zawsze te pieniążki trafiają tam gdzie powinny. Co pewien czas trafia do mnie taka sprawa i argumentacja drugiej strony jest mniej więcej taka "płaciłem/płaciłam alimenty". Czy to znaczy, że mogłeś/ mogłaś zatrzymać sobie to "rodzinne", które pobierałeś/ pobierałaś na dzieci?
Stanowisko sądów w sprawach, które poznałam jest takie, że rodzic nie ma prawa do pokrywania ze świadczeń rodzinnych, alimentów na rzecz dzieci. Zadaniem alimentów jest pokrywanie przez rodzica z uzyskiwanych przez niego dochodów, uzasadnionych potrzeb dziecka i jego utrzymanie, a zasiłki rodzinne mają uzupełniać te środki finansowe. Rodzic, który twierdzi, że płacił z "rodzinnego" alimenty, próbuje przerzucić w ten sposób koszty utrzymania swojego dziecka na państwo, zwalniając tym samym siebie z obowiązku alimentacyjnego.
Z roszczeniem o zapłatę wobec rodzica może wystąpić drugi rodzic w imieniu dziecko lub dorosłe dziecko.

Comments