Jak udowodnić miejsce zamieszkania pozwanego ?
- Joanna Gaik, radca prawny
- 19 lut 2020
- 1 minut(y) czytania

W listopadzie ubiegłego roku zmodyfikowano przepisy dotyczące fikcji doręczenia. Dotychczas pismo skierowane do adresata na jego adres zamieszkania, a nie podjęte z poczty w terminie 14 dni, uznawano za skutecznie doręczone i sprawa toczyła się bez jego udziału. Po zmianie przepisów, jeżeli do 14 dni pismo nie zostanie odebrane - w domyśle z powodu błędnie podanego adresu - wraca do sądu, a sąd zawiadamia o tym powoda, zobowiązując go do doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.
Jeżeli wiemy, że pozwany mieszka pod adresem podanym w pozwie, a jedynie unika odbierania korespondencji z sądu, udając, że nie mieszka pod wskazanym adresem, konieczne będzie udowodnienie, że podany adres jest prawidłowy. Można np. załączyć zdjęcia pozwanego w miejscu zamieszkania, nagranie rozmowy w której pozwany podaje swój adres zamieszkania albo zawnioskować o to by sąd wezwał Naczelnika Urzędu Pocztowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, do nadesłania odpisu z właściwego rejestru pocztowego, z którego będzie wynikało czy pozwany odbierał w okresie w którym kierowano do niego pismo z sądu, inne przesyłki rejestrowane np. z banku, z urzędów itd. Jeśli nasz pozwany przyjmował inne przesyłki a wyjątkiem uczynił przesyłkę z sądu, to wydaje się, że dla sądu powinien być to jednoznaczny dowód na wykazanie miejsca zamieszkania pozwanego.
Biorąc pod uwagę doniosłe skutki doręczenia w postępowaniu sądowym, należy mieć świadomość, że nieodpowiednie działania mogą prowadzić do bezskutecznego doręczenia pisma, co może wpłyną nawet na nieważność prawomocnego wyroku.
Comments