top of page

BLOG Radcy Prawnego 

Upadłość - wyjście z trudnej sytuacji finansowej

  • Zdjęcie autora: Joanna Gaik, radca prawny
    Joanna Gaik, radca prawny
  • 21 sie 2019
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 14 lis 2019

Dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, prawo przewiduje możliwość "oddłużenia" czyli ogłoszenia upadłości. Polega to na tym, że sąd wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, określając, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 36 miesięcy, upadły będzie zobowiązany do spłacania zobowiązań wskazanych sądowi na liście wierzytelności a niespłaconych na skutek spieniężenia jego majątku. Dodajmy, że upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek a jeżeli majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości.


Jeżeli jednak istnieje nawet skromny majątek, który pokryje przynajmniej część zobowiązań wobec wierzycieli, sąd określi jaka część wszystkich zobowiązań zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli. Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, koszty utrzymania jego i jego bliskich, wysokość niezaspokojonych wierzytelności i realność ich zaspokojenia w przyszłości.


Koszty postępowania upadłościowego (ogłoszeń, przetargów, opłat itd.) a także dalsze zobowiązania, które powstałyby po ogłoszeniu upadłości zostaną uwzględnione w planie spłaty wierzycieli w pełnej wysokości, przy czym ich spłata może być rozłożona na raty na czas nie dłuższy niż przewidziany na wykonanie planu spłaty wierzycieli.


W okresie wykonywania planu spłaty nie może być wszczęcie przez komornika postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności powstałych przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli, z wyjątkiem wierzytelności wynikających z


alimentów,


rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,


zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz


zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.


Wymienione wyżej wierzytelności nie podlegają umorzeniu.



Comments


Subskrypcja

©2019 by Świat prawny. Proudly created with Wix.com

bottom of page