Dostęp do danych medycznych
- Joanna Gaik, radca prawny
- 3 wrz 2019
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 13 lis 2019

Zasadą jest, że za życia to pacjent decyduje komu udziela zgody na dostęp do informacji i dokumentów objętych tajemnicą medyczną. Takie oświadczenie podpisuje się przy pierwszej wizycie w placówce medycznej. Na ogół spotkasz się z gotowym wzorem formularza. Poza wskazaniem konkretnej osoby, którą upoważniasz do dostępu do informacji i dokumentacji medycznej, możesz również wyrazić sprzeciw wobec ich ujawniania, konkretnym osobom spośród bliskich. Osoby te wymieniłam w dalszej części artykułu. Możesz również określić zakres ujawnienia informacji i dokumentacji czyli wyrazić zgodę na dostęp do wszystkich informacji poza tymi, które uznasz za krępujące.
Po śmierci pacjenta dostęp do informacji i dokumentów medycznych mają osoby bliskie pacjentowi tj.:
małżonek, rodzic, dziadek, babcia, dziecko, wnuk, teść, teściowa, szwagier, szwagierka, przedstawiciel ustawowy, partner pozostający we wspólnym pożyciu lub inna osoba wskazana przez pacjenta za życia.
Jeśli jedna z tych osób sprzeciwi się ujawnieniu informacji innej bliskiej osobie lub sprzeciw taki złoży pacjent za życia, wtedy zgodę na ujawnienie tajemnicy może wyrazić już tylko sąd, w celu dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu śmierci pacjenta lub wtedy kiedy potrzeba uzyskania informacji o zmarłym pacjencie wynika z potrzeby ochrony życia lub zdrowia bliskiej wobec pacjenta osoby.
Pamiętaj, że oświadczenie i sprzeciw złożone w innej placówce medycznej i nie odwołane powoduje, że oświadczenie to zachowuje swoją moc również w innych placówkach ochrony zdrowia.
Comments